O EDU KUTKU

Edu kutak je mesto na kojem roditelji rastu sa svojom decom, od njih uče i zbog njih postaju bolji ljudi.

Mi smo vaš partner u roditeljstvu, pružajući podršku, obrazovanje i osnaživanje za porodice koje teže boljem razumevanju i unapređenju odnosa sa decom.

Kao topla i prijateljska zajednica, Edu kutak se fokusira na razvoj potencijala dece i mladih, zaštitu dečjih prava i pružanje podrške roditeljima u svakodnevnim izazovima. Naša ponuda uključuje individualna savetovanja, radionice, edukacije i treninge kako za roditelje, tako i za stručnjake angažovane u radu sa decom, mladima i roditeljima.

Naša misija je da pomognemo roditeljima, članovima porodice i profesionalcima da stvore povoljno okruženje u kojem će deca slobodno razvijati svoje talente i kreativnost. Cilj nam je da deci omogućimo srećno detinjstvo, druženje s vršnjacima, sticanje prijatelja i osećaj sigurnosti i ljubavi kroz igru i učenje.

Pridružite nam se u Edu kutku i zajedno prevaziđimo izazove roditeljstva, pronađimo rešenja i odgovore na vaše dileme, te unapredimo život vaše porodice.

 

Edu kutak

Imamo za cilj promovisanje pozitivnog pristupa u vaspitanju dece kroz različite programske aktivnosti:

  • treninzi roditeljskih veština
  • konsultacije (putem Skype-a ili Viber-a za sada)
  • radionice za decu i mlade,
  • radionice za roditelje i sve one koji rade sa decom
  • tematske susrete namenjene roditeljima, zaposlenima u obrazovanju, trenerima mlađih kategorija, bakama, dekama, bebisiterkama i svima onima koje interesuje praktična primena različitih pristupa vaspitanju dece koji neguju, pre svega, odnos uzajamnog poštovanja, ohrabrenja i saradnje a imaju za cilj prvenstveno razvoj socio-emocionalnih veština dece i veštine samo-regulacije dece i odraslih i mnoge druge.

 

Promovišemo lični i profesionalni razvoj osoba koje pohađaju naša predavanja i pružamo im kvalitetne sadržaje kroz praktično orijentisane radionice i treninge.

Kako je sve počelo

Stanislava Živojinov

Tokom školovanja na katedri za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, posebno kroz predavanja iz razvojne psihologije, uvidela sam značaj iskustava deteta i odnosa sa roditeljima u ranom uzrastu za formiranje ličnosti. Tada sam odlučila da se posvetim radu sa decom i roditeljima kako bih doprinela unapređenju vaspitanja.

Volontiranje u SOS Dečijem selu Sremska Kamenica, Dnevnom centru za decu i mlade sa smetnjama u razvoju u Temerinu i Osnovnoj školi „Jožef Atila” u Novom Sadu, učvrstilo je moju želju da profesionalno podržavam roditelje u razumevanju svoje dece, njihovih potreba i ponašanja.

Za vreme pripravničkog staža u predškolskoj ustanovi „Radosno detinjstvo” u Novom Sadu, uočila sam da se često koriste zastarele metode koje ne omogućavaju pravilno razumevanje dece, njihovog doživljaja sveta i odnosa sa roditeljima. Takođe, nisu prepoznate njihove stvarne potrebe. Počela sam istraživati alternativne pristupe vaspitanju i naišla na koncept prirodnog roditeljstva (poznat i kao „pozitivna disciplina”), odnosno vaspitanje bez nagrade i kazne.

 

Tokom raznih predavanja o pozitivnom roditeljstvu, imala sam priliku da se upoznam sa različitim stručnjacima u toj oblasti. Poput radoznalog deteta, postavljala sam brojna pitanja i stekla mnogo znanja o konceptu vaspitanja koji deluje prirodno i spontano za svakog roditelja koji želi da njegovo dete raste u sigurnom okruženju, uz negovanje bliskosti i otvorene komunikacije u porodici. Poštovanje ličnog integriteta i razvijanje međusobne saradnje postiže se otvorenom i iskrenom komunikacijom, dostupnošću, prisnošću, kao i međusobnim uvažavanjem svih članova porodice. Tada sam shvatila da je moguće uspostaviti takav red i u vrtićima, zajedničkim naporima svih koji u njima „žive”

Tada je polako počela da se rađa vizija Edu kutka – Centra za razvoj potencijala dece i odraslih, kao i programa koji će omogućiti roditeljima i profesionalcima u vaspitno-obrazovnom sistemu dublje razumevanje deteta, njegovih potreba, i doprinositi procesu podizanja svesti društva o uticaju iskustava iz ranog detinjstva na kvalitet života u odraslom dobu. Uz veliku podršku moje porodice, dragih prijatelja, volontera s kojima sam prolazila kroz treninge i edukacije, koleginica s kojima sam radila u vrtiću, i divnih ljudi koje sam upoznala na predavanjima i radionicama, osnovala sam naš Edu kutak koji počinje intenzivno da se razvija.

Na žalost, kao društvo još uvek smo prepuni zastarelih ideja i metoda koje ometaju ili usporavaju razvoj dece, ostavljajući trajne posledice na emocionalno sazrevanje, socijalne sposobnosti, osećaj unutrašnje vrednosti i intelektualni razvoj. Klasične metode vaspitanja su još uvek uobičajene i opšte prihvaćene, dok savremenim roditeljima nedostaju ideje i inspiracija za kvalitetniji odnos sa svojom decom, kakav u osnovi i sami žele. Raduje me što sve veći broj roditelja prepoznaje posledice nekih uobičajenih vaspitnih metoda i traži inspiraciju za kvalitetniji pristup svom detetu.

Ohrabrujuće je da saznanja o značaju postupaka odraslih u ranom periodu razvoja deteta predstavljaju jednu od najnovijih paradigmi koja, zahvaljujući činjenicama, počinje da menja mnoge sfere društva, posebno roditeljstvo.

Moja velika želja je da se ova znanja i shvatanja prošire u našem društvu, kako bi svi roditelji koji to žele imali priliku da postanu još bolji, i kako bi njihova deca izrasla u zrele i zdrave osobe. Raduje me što sve više roditelja želi da nauči šta se događa u razvoju njihovog deteta tokom pojedinih razvojnih faza i kako im pružiti podršku kako bi maksimalno ostvarilo svoje potencijale. Osoba koja je u toku razvoja dobila potrebnu ljubav i podršku roditelja, postaje samouverena, emocionalno stabilna, sa kvalitetno razvijenim socijalnim veštinama i dobrog zdravlja.

Misija Edu kutka je premoštavanje pomenutog jaza i prenošenje tih znanja novim generacijama roditelja koji su otvoreni i spremni da veštine stečene na našim radionicama i treninzima primene u svakodnevnom životu, na svoje i detetovo zadovoljstvo.

Važno je istaći da se ovde ne radi o nekim novim vaspitnim metodama i tehnikama, već o informacijama o tome šta je detetu potrebno od roditelja kako bi se kompletno psihološki, emocionalno, socijalno i intelektualno razvilo. Time roditelj ima mogućnost da realnije sagleda i razume svoje dete i shvati prirodu i prave razloge određenih njegovih ponašanja. Pored pukog razumevanja koje menja roditeljsko ponašanje i odnos prema detetu, lično iskustvo stečeno na radionicama ili treninzima menja emocionalno funkcionisanje roditelja na bolje, što dete odmah počinje pozitivno da doživljava. Ovakva pomoć čini roditeljstvo razvojno podsticajnijim, pospešuje emocionalnu povezanost roditelja i deteta, te tako doprinosi njegovom celovitom razvoju.

 

Stanislava Živojinov
Stanislava Živojinov

Osnivač Edu kutka