Roditeljstvo nije lako, a razgovor sa detetom je jedan od najvažnijih aspekata vaspitanja. Često se roditelji suočavaju sa neželjenim ponašanjem deteta. Takođe, u tom trenutku, reaguju na instinktivni način, vikanjem ili kaznom. Ono što nije dobro jeste ne obraćanje pažnju na emocionalne i mentalne potrebe deteta.
Međutim, postoje načini da se detetu pomogne da razume i reši problem na konstruktivan i bezbedan način. Umesto da vičeš, postoji deset stvari koje možeš reći detetu, a koje su navedene u nastavku.
10 saveta koje reči možete da izgovarate umesto da višete na dete
- Umesto da kažeš “Prestani da bacaš stvari!”, probajte reći “Skolnićemo ove stvari kako se neko ne bi povredio.”
- Umesto da kažeš “Da se nisi usudio da me udariš!”, recite “U redu je da budeš besan ali ti neću dozvoliti da udaraš druge. Vodimo računa da svi budemo bezbedni.”
- Umesto da kažeš “Velika deca to ne rade.”, recite “Velika deca, pa čak i mi odrasli umemo da imamo snažna osećanja. U redu je, proći će.”
- Umesto da kažeš “Jako si naporna!”, recite “Ovo je baš teško, zar ne? Hajde da probamo da zajedno rešimo problem.”
- Umesto da kažeš “Jedi svoju večeru ili ćeš na spavanje gladan.”, recite “Šta treba da uradimo kako bi ova hrana mogla da se pojede?”
- Umesto da kažeš “Idi u svoju sobu!”, recite “Ostaću pored tebe dok se ne smiriš i budeš raspoložen/a za zagrljaj.”
- Umesto da kažeš “Mi krećemo!”, recite “Šta treba da uradiš da bi bio/la spreman/a da kreneš?”
- Umesto da kažeš “Prestani da se žališ!”, recite “Možeš li da smisliš rešenje problema?”
- Umesto da kažeš “Ne mogu sada da se bavim tobom!”, recite “Jako sam nervozan/a/ljut/a i ostaću ovde dok se ne smirim.”
- Umesto da kažeš “Nemoguć si!”, recite “Vidim da ti je teško. Sačekaću da se smiriš pa ćemo pričati.
Zaključak
Razgovor sa decom je ključan element roditeljstva. Kako bi on bio uspešan, neophodno je izgraditi otvoren i podržavajući odnos sa detetom. Umesto vikanja, roditelji mogu koristiti načine koji će pomoći detetu da razvije svest o situaciji i nauči kako da se nosi sa izazovima.
Kada usvojite ovaj pristup, roditelji mogu da nauče svoje dete da razmišljaju o problemima i situacijama na konstruktivan način. Drugim rečima, neće samo reagovati na negativna osećanja. Na taj način, možete da stvorite jači odnos sa svojim detetom i naučiti ih kako da se nose sa situacijama u životu na zdrav način.
Kao roditelji, naš cilj bi trebao biti da pomognemo našoj deci da postanu emocionalno zdrav. Pored toga, treba da radimo na izgradnji samopouzdanja ali i da im pomognemo da izgrade pozitivne međuljudske odnose, što je ključno za sreću i uspeh u životu.