Samopouzdanje je od vitalnog značaja za buduću sreću, zdravlje i uspeh deteta. Samopouzdana deca su bolje opremljena da se nose sa pritiskom vršnjaka, odgovornošću, frustracijama, izazovima i pozitivnim i negativnim emocijama.
A šta je KLJUČNI faktor u razvijanju samopouzdanja deteta?
Pa TI! Roditelji i učitelji deteta.
Osećaš pritisak? Ne brini – izgradnja samopouzdanja deteta ne mora biti zastrašujući ili težak zadatak.
U stvari, možeš ga učiniti zabavnim!
Iskoristite ovih 9 efikasnih strategija zasnovanih na istraživanju da kako bi još danas počeli da jačate poverenje svoje dece ili učenika u vlastite sposobnosti.
1. Uverite se da dete zna da je vaša ljubav bezuslovna
Način na koji vidimo svoju decu (ili način na koji naša deca veruju da ih vidimo) ima dubok uticaj na način na koji vide sebe.
Jasno dajte do znanja svojoj deci (ili svojim učenicima) da ih volite i brinete za njih čak i kada prave greške ili donose loše odluke i izbegavajte da ih oštro kritikujete ili sramotite.
2. Fokusirajte se na to da poboljšate sopstveno samopouzdanje
Ovo nije korak koji možeš učiniti preko noći, ali jedan je od najvažnijih na ovoj listi.
Roditelji su detetu prvi i najbolji uzor, pa odvojite vreme da popravite svoje samopouzdanje ako je to potrebno. Počnite sa davanjem pozitivnih komentara o sebi i drugima u prisustvu vašeg deteta.
Nastavnici takođe treba da izbegavaju samokritiku i da budu samouvereni pred svojim učenicima.
3. Dajte im „specijalne zadatke“ prilagođene uzrastu
Osim kućnih poslova i zaduženja u učionici, dajte deci „specijalne zadatke“ koji će im pomoći da se osećaju korisno, odgovorno i kompetentno. Korišćenje reči „specialni“ daje deci još više samopouzdanje jer se tada osećaju važnim.
U kući, specijalni zadaci mogu biti: pomoć sa kućnim ljubimcem ili mlađim bratom po potreb, „pomoćnik u kuhinji“ ili, za vrlo malo dete, jednostavne stvari poput samostalnog oblačenja.
U školi, učenici vam mogu pomoći u izradi ukrasa za učionicu, zalivanju biljaka, brisanju stolova itd.
4. Pridružite se njihovoj igri (i pusti ih da vode)
Kada se uključimo u dečiju igru, šaljemo mu poruku da je ono važno i vredno našeg vremena.
Tokom igranja, roditelji mogu dozvoliti deci da počnu ili izaberu aktivnost, kao i da je vode. Kada se roditelji uključe i čini se da uživaju u aktivnostima koje vodi dete, dete se oseća vredno i ostvareno.
5. Pitajte dete za savet ili mišljenje
Pitajte dete za savet ili mišljenje o situacijama prilagođenim uzrastu, kako biste pokazali da cenite njih i njihove ideje.
Ovo takođe pomaže deci da izgrade samopouzdanje pokazujući da je čak i odraslima ponekad potrebna pomoć i da je u redu je da je i oni ponekad zatražite.
6. Pustite ih da donose odluke (u skladu sa uzrastom)
Dozvoli detetu da donese odluke u skladu sa uzrastom, npr. šta će obući, šta će jesti za doručak, koju igru želi da započne, šta da crta ili boje, itd.
Nastavnici mogu pustiti učenike da donose odluke o tome kako će pokazati veštine kojim su ovladali (npr. šta znaju o vremenu crtanjem slike, pisanjem pesme ili stvaranjem priče) ili dopuštajući razredu da raspravlja i izabere određene knjige ili aktivnosti.
7. Ohrabrite ih da isprobaju nove stvari kako bi razvili nove veštine
Deca kojima nedostaje samopouzdanje često beže od isprobavanja novih stvari ili suočavanja sa novim izazovima.
Ohrabrujte decu da budu samostalna, da isprobaju nove aktivnosti i razviju nove veštine. To deci daje samopouzdanje da se mogu nositi sa svime što im se nađe na putu.
8. Pomozite im da otkriju svoja interesovanja i strasti
Takođe je važno da deca otkriju svoja interesovanja i strasti. Kada deca pronađu ono što im se sviđa i u čemu se ističu, stiču poverenje u sebe i svoje sposobnosti.
Stvorite mogućnosti za svoju decu ili učenike da isprobaju aktivnosti koje ih zanimaju i podržite ih u tome.
9. Pomozite im da prevaziđu strah od neuspeha.
Strah od neuspeha često sprečava decu da se potrude i dostignu svoj puni potencijal, što može umanjiti njihovo samopouzdanje.
Pomozite deci da prevaziđu strah od neuspeha tako što ćete ih naučiti da su greške savršeno prihvatljiv deo života i da ljudi retko postižu uspeh bez izazova i zastoja.
A ukoliko vas ova tema jako zanima, pridružite nam se na online radionici gde ćete dobiti puno korisnih saveta. Za više informacija i prijavu, kliknite ovde.