Radionica za decu

Roditelji, evo par saveta šta raditi sa decom u izolaciji

U novonastalim okolnostima, haos i strepnja uselili su se u mnoge domove širom Srbije. Nakon što su svi vrtići i škole zatvorene u cilju sprečavanja širenja novog koronavirusa, roditelji su prepušteni sami sebi u brizi o deci u toku celog dana. U ovakvoj situaciji, nije lako biti roditelj!

Pitanja su brojna: Šta raditi sa svojom decom u vreme izolacije?  Kako razgovarati sa njima o novonastaloj teškoj situaciji koju je COVID-19 izazvao u Srbiji i širom sveta? Kako izbalansirati brojne obaveze oko posla, dece, …a neposlušni roditelji koji bi da šetaju? ?

A tu su i tinejdžeri koji su uskraćeni za druženje sa „ekipom“ i prinuđeni da budu kod kuće sa „dosadnim“ roditeljima koji sada rade od kuće ili su nezaposleni. Mala deca će uskoro od dosade početi da se penju po zidovima. A roditelji se brinu šta budućnost nosi ako ostanu bez posla.

Čak i roditelji koji obožavaju da se druže sa svojom decom, mogu da očekuju da će nakon određenog vremena u izolaciji  biti pod velikim stresom. To je sasvim ok. Svi pokušavamo da se prilagodimo novonastalim okolnostima najbolje što umemo.

Obično preporučujem roditeljima da budu dosledni u vidu poštovanja određenih pravila i da smanje vreme koje njihovo dete provodi u kući i pred ekranom (bilo koje veličine). Međutim, dolazi vreme kada ćete neke stvari morati da pustite. A svi se nadamo da to vreme neće dugo trajati.

Evo nekoliko načina na koje roditelji mogu da očuvaju svoje i dečije mentalno zdravlje i omoguće im da što lakše prebrode ovu neizvesnu situaciju.

Napravite novi raspored

Sedite sa decom i dogovorite se o tome kako će naredni dani izgledati. Odredite vreme za čitanje / domaće zadatke, poslove, samostalno slobodno vreme, vreme obroka, vreme rezervisano za porodicu i spavanje. Kao i svaki dobar šef, zapišite raspored i objavite ga svim ukućanima.

Nađite vremena za sebe

Svima će uskoro trebati malo prostora i vremena za predah. Obavezno se pobrinite da deca planiraju određeno vremena u toku dana samo za sebe i da će trebati da se sama zabavljaju. Ovo će vam dati vremena za potrebne poslove i vaše vlastito vreme za rad na vašem mentalnom zdravlju. Odvojite vreme u toku dana za sopstvenu samorefleksiju, druženje sa drugim roditeljima (online ili na bezbedoj udaljenosti) i vežbanje. Preporučujem da deci jasno date do znanja da će narušavanje vašeg vremena rezultirati gubitkom privilegija (maaaaalo duže gledanje crtanih filmova ili četovanje sa drugarima).

Slobodna igra

Dok zvaničnici traže od ljudi da se distanciraju jedni od drugih, izlazak napolje u dvorište ili na terasu je i dalje dozvoljen. Lepo vreme i svež vazduh imaju ogromne koristi za fizičko i psihičko zdravlje. Iako će se deca žaliti da im je dosadno, brzo će naći nešto za istraživanje ili stvaranje kada su napolju. Ukoliko vam prostor dozvoljava, odvojite jednu sobu ili deo prostora u kući koja treba da bude namenjena nesmetanoj igri. Na raspolaganju su vam i razgovori preko Skype-a i sličnih platformi za vašu decu i njihove prijatelje.

Takođe, pravi je trenutk da se setite starih hobija i složite po koju slagalicu zajedno kao porodica. Odlazci kod drugara trenutno nisu dobra ideja. Smernice za ponašanje u ovim okolnostima su mešovite, ali jedno je jako važno: Držati se uže porodice što je više moguće.

Budite opušteni roditelji…ali sa merom

Kao što sam već spomenula, u redu je da malo otpustite pravila vezana za vreme provdeno ispred ekrana… obično preporučujem da porodice imaju ograničenje od sata vremena igranja tokom školske nedelje i nekoliko puta po sata vremena igranja igrica ili gledanje video klipova na You Tube-u vikendom. Imajući u vidu ove okolnosti, trebalo bi da se pridržavate pravila za vikend samo zato da bi vi i vaša deca „preživeli“.

Isto je i sa TV-om. Iako bi vam maratonsko gledanje serija ili crtanih filmova (bindžovanje) moglo biti privlačna alternativa i omogućiti vam dugotrajan mir u kući, pokušajte da to izbegnete. U suprotnom, platićete visoku cenu u vidu detetovog lošeg raspoloženja a ponekad i agresivnog ponašanja nakon što ih odvojite od ekrana. Nekoliko jednosatnih blokova dnevno je sasvim u redu.

Izvucite iz ormara sve one staromodne društvene igre

Porodično gledanje TV-a ili igranje video igrica je super. Još bolje ako imate stare društvene igre poput Monopola, Rizika, Čoveče ne ljuti se, Domina koje smo svi pomalo zaboravili da igramo. E da, sada je sjajno vreme za gledanje starih porodičnih video zapisa. Povezivanje sa srećnijim vremenima je uvek dobro za naše mentalno zdravlje.

Pridržavajte se plana spavanja

Iako će vašoj starijoj deca biti primamljiva da svako veče ostanu do kasno i spavaju do kasno (kasnije im počinju časovi na RTS-u), to neće biti korisno za njihovo fizičko i mentalno zdravlje. Sledećeg dana imaćete posla sa loše raspoloženom decom. Pridržavajte se svog rasporeda za spavanje. Ne zaboravite da ograničite vreme ispred ekranu na sat vremena pre spavanja.

Ostanite u kontaktu sa svojim prijateljima i porodicom

Umesto da čitav dan provdete sami na društvenim mrežama, pokušajte da zakažete četovanje ili live pozive sa svojim prijateljima. Takođe možete razmotriti mogućnost uspostavljanja zajednice prijatelja (na brojnim platformama poput Zoom-a) gde možete odrediti vreme za međusobnu prijavu. Neka baka i deda redovno organizuju videopozive sa decom. Uključite se u virtualno čuvanje dece.

Ograničite vesti

Za svoje mentalno zdravlje i za mentalno zdravlje vaše dece, ograničite gledanje ili slušanje vesti. Stalno praćenje najnovijih vesti o koronavirusu samo će povećati anksioznost cele porodice.

Dajte deci priliku da razgovaraju o svojim emocijama

Pisanje dnevnika (ili bloga) je dobar način za adolescente da obrade svoja osećanja u ovo neizvesno vreme. Izdvojiti i vreme za razgovor sa porodicom o tome kako se svi osećaju i suočavaju se sa ovom teškom situacijom. Predlažem da to uradite za stolom za vreme ručka ili nakon večere.

Važno je da svojoj deci date do znanja da ste svesni da su i oni zabrinuti, ali i tužni zbog predstojećih putovanja i školskih programa koji su otkazani. Zatim se okrenite svom porodičnom igranju i uobičajenoj rutini.

Prilagodite se vašem jedinstvenom detetu

Gore navedene preporuke treba da se prilagode uzrastu i prirodi vašeg deteta. Deci koja se bore sa kontrolom impulsa biće potrebno više pažnje i pravila nego kod druge dece. Tinejdžeri će morati da budu u kontaktu sa svojim prijateljima samo preko društvenih medija. Takođe ćete morati da budete svesni da može da se desi da vaš tinejdžera dođe u iskušenje da se noću iskrade iz kuće kako bi se video/la sa prijateljima ili momkom/devojkom.

Imajte avanturistički način razmišljanja

U lošim (kao i u dobrim) vremenima, pomozite svom detetu da shvati da svaki trenutak u životu nudi mogućnosti da nešto nauči, stvara i raste. Pitajte svoju decu šta će pamtiti iz ovog iskustva kada sve ovo prođe. Šta će sačuvati a šta bi želeli da promene za mlađe generacije u budućnosti. Jedan tata mi je rekao da njegova ćerka vodi dnevnik stvari koje rade i vide, jer „jednog dana to bi mogao biti osnovni izvor informacija za naše potomke. Ovo je trenutak u vremenu. “

Proverite da li su informacije odgovarajuće uzrastu

Važno je da mlađu decu površno informišete o situaciji sa koronavirusom. Potrebno je da im posebno naglasite da sa vama sigurni i da ćete uvek voditi brigu o njima. Za stariju decu u osnovnoj i srednjoj školi, držite se činjenica i pazite da sa njima ne delite previše svojih strepnji. Svoja najdublja strahovanja uglavnom podelite sa odraslima.


Obećavam da ću uskoro pisati o sledećim temama:

Korisni načini razgovara sa decom o novom koronavirusu sa najčešćim pitanjima i odgovorima

Kako razgovarati sa tinejdžerima o novom koronavirusu

Saveti za negovatelje

Roditelji i nastavnici u toku epidemije zaraznih bolesti…

Ukoliko ovaj tekst smatrate korisnim podeliteka sa svojim prijateljima:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Slični postovi