Kreativnost - zašto je toliko važna za decu

Kreativnost – zašto je toliko važna za decu

Kreativnost nije prva svar koja nam padne na pamet kada govorimo o bitnim veštine koje deca prvo treba da usvoje. Uglavnom mislimo da su osnovna postignuća poput razvoja govora, čitanja, pisanja, brojanja isl. jedini važni za uspeh u budućem akademskom obrazovanju.

Mnogi roditelji veruju da je kreativnost neka vrsta privilegije koju imaju pojedini ljudi sa neobičnim darom. Međutim, to nije tačno – kreativnost nema nikakve veze sa umetničim ili muzičkim talentom. Reč je o načinu razmišljanja i izražavanja sebe. O otkrivanju i smišljanju novih stvari, koje nas motivišu da budemo još maštovitiji i inventivniji.

Proces samoizražavanja je najvažniji u bilo kojoj kreativnoj aktivnosti. Svako dete može biti izuzetno kreativno, samo mu dajte slobodu da se posveti različiti aktivnostima i posmatrajte magiju.

Deca su rođeni inovatori sa živahnom maštom i jedinstvenim načinom samoizražavanja. Od najranije dobi, ona usmeravaju svoje kapacitete na izazove iz svog okruženja, postavljaju pitanja i otkrivaju. U potrazi za novim, njihov um i srce su uvek otvoreni a eksperimentisanje idejama i građenje logičkih veza su omiljene aktivnosti.

Deca imaju sposobnost da stvari vide iz drugačije pespektive. Ona uoče problem za koji niko od odraslih nije mogao ni da zamisli da postoji, i dolaze do neobičnih, ali delotvornih odluka za njegovo rešavanje.

Proces samoizražavanja je najvažniji u bilo kojoj kreativnoj aktivnosti. Svako dete može biti izuzetno kreativno, samo mu dajte slobodu da se posveti različiti aktivnostima i posmatrajte magiju.

Potrebno je deci obezbijediti prostor, vreme i materijale koji omogućavaju kreativnu igru.Tada kreativne aktivnosti za decu postaju beskrajne. Što su šira i raznovrsnija iskustva dece u ranom dobu, to je širi raspon kreativnih izraza koje će da steknu i da primene kasnije u životu.

Na koje sve načine možete podstaći kreativnost kod dece

Likovna umetnost

Deca mlađeg uzrasta uživaju u eksperimentisanju sa testom, glinom, lepkom, bojama, papirom za crtanje, kolaž papirom i makazicama. Umetničko izražavanje poput crtanja, slikanja i oblikovanja usko je povezano sa vizualnom percepcijom i intelektualim razvojem dece.

Kroz kreativne radionice, deca se umetnički razvijaju.  Ona tada unapređuju svoje veštine od kombinovanja jednostavnih oblika do svesnog crtanja ili modelovanja konkretnih figura.

kreativne raionice

Takođe, deca često eksperimentišu sa igrom, ali pri tome ne proizvode ništa posebno (po mišljenju nas odraslih). Ipak, jako je važno da dete zna da je ono što je napravilo zaista sjajno – čak i ako je to samo crta na papiru. Ne postoji loš ili neatačan rezultat u dečjem kreativnom radu.

Klinci istražuju svet jedinstven i neponovljiv način. Zbog toga, sve što stvore možemo nazvati umetničkim delom koje je veoma važan faktor u njihovom razvoju.  

Muzika

Ljubav prema muzici je duboko ukorenjena u dečjoj ličnosti. Zbog toga mališani uživaju u pevanju i slušanju pesmica i melodija sa izraženim ritmom koji se ponavlja.

Pevanje pomaže deci da osete i shvate razliku između sporog i brzog, glasnog i tihog, snažnog i mekog zvuka. Upoznavanje sa instrumentima, učenje kako se zvuk proizvodi i kako se menja te sviranje pomažu deci da razvijaju samokontrolu i koncentraciju.  Takođe, muzika im pomaže da kanališu svoja osećanja. Zbog svega navedenog, muzika je neizostavni deo mnogih aktivnosti u predškolskim ustanovama.

Ples

Kretanje je prirodno stanje svakog deteta. Plesne aktivnosti su dobar način da dete pretoči svoju energiju u nešto ritmično i kreativno. Pomažu poboljšanju ravnoteže i motorike. Ples pozitivno utiče i na izražavanje emocija i mašte, te na socijalizuju kod dece.

Gluma

Deca obožavaju da učestvuju u dramskim aktivnostima, naročito u periodu kada su predškolci i „novopečeni“ osnovci. U tom razvojnom stadijumu, deca imaju razvijenu maštu i sposobni su da učestvuju u malim dramskim predstavama.

kreativne radionice za decu

Predškolska deca obično koriste pesme i priče kao osnovu za glumu. Takođe, obožavaju da budu angažovani u pričanju i interpretaciji bajki, odnosno vole da odglume ispričane priče ali na svoj način koji karakteriše razigrano eksperimentisanje sa idejama i emocijama.

Kao gledaoci, a naročito kao aktivni učesnici, deca razvijaju svoju maštu i osmišljaju nove čudnovate svetove.

Deca su po svojoj prirodi kreativna bića. Zbog toga je potrebno:

  • da im se obezbijedi fizički prostor i vreme za takve aktivnosti,
  • razumevanje njihove potrebe za samoizražavanje,
  • podržavati ih u svemu što rade.

Kreativnost se može podsticati kod kuće, u vrtiću ili u osmišljenim kreativnim radionicama, kroz razne aktivnosti utemeljene na igri koju nadziru i usmeravaju stručnjaci.

Ukoliko ovaj tekst smatrate korisnim podeliteka sa svojim prijateljima:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Slični postovi