Pubertet

Saveti za roditelje tokom tinejdžerskih godina (3. deo)

Upoznajte znakove upozorenja

Određena promena je normalna tokom tinejdžerskih godina. Međutim, suviše drastičan ili dugotrajan preokret u ličnosti ili ponašanju može biti znak stvarne nevolje koja zahteva profesionalnu pomoć. Pazite na ove znakove upozorenja:

– ekstremno povećanje ili gubitak telesne težine
– problemi sa spavanjem
– brze, drastične promene u ponašanju
– iznenadne promene društva
– često „bežanje“ iz škole
– niže ocene
– priče ili čak šale o samoubistvu
– znakove upotrebe duvana, alkohola ili droga
– suočavanje sa zakonom
Svako drugo neodgovarajuće ponašanje koje traje duže od 6 nedelja može biti znak problema. Može se očekivati da će se u tom periodu vaš tinejdžer pogrešiti tu i tamo, da će dobiti po koju lošiju ocenu u školi, ali ako odličan ili vrlo dobar učenik dobija jedinice ili do sada otvoreno dete postane eksremno povučeno definitivno predstavljaju znak za uzbunu. Ukoliko se Vaše dete nađe u takvoj situaciji, potrebno je potražiti pomoć ili savete od stručnjaka (leka, psiholog, psihoterapeut, pedgog).

Poštujte privatnost Vašeg adolescenta

Neki roditelji, razumljivo, veoma teško mogu da poštuju ovo „pravilo“. Mogu da se osećaju odgovorno za sve što njihova deca rade, te da moraju sve da znaju. Međutim, ako želite da Vaš „pubertetlija“ postane zdrava mlada odrasla osoba, moraćete da mu ili joj pružite neku privatnost. Ako primetite znakove upozorenja o kojim sam malo pre pisala, onda morate ugroziti privatnost vašeg deteta kako biste mogli da dođete do srži problema i bili u mogućnosti da ga rešite zajedničkim snagama. U suprotnom slučaju, povucite se i obezbedite vašem tinejdžeru određenu privatnost. 
Drugim rečima, soba tinejdžera, tekstovi, e-mailovi i telefonski pozivi trebaju biti privatni. Takođe, ne treba očekivati da vaš tinejdžer sa vama podeli sve misli ili aktivnosti u svakom trenutku. Naravno, iz bezbednosnih razloga, uvek treba da znate gde ide, kada se vraća, šta radi, i sa kime, ali ne morate znati svaki detalj. I definitivno ne biste trebali očekivati da budete pozvani da idete i vi!
Uvek počnite sa poverenjem! Recite tinejdžeru da mu verujete, ali ako poverenje bude slomljeno, on ili ona će uživati manje slobode dok se ono ne izgradi ponovo.

Pratite šta deca gledaju i čitaju

TV emisije, časopisi i knjige, internet – deca imaju pristup ogromnom broju informacija. Budite svesni onoga što vaš dete gleda i čita. Nemojte se plašiti da postavite ograničenja u pogledu vremena provedenog ispred računara ili televizora. Pratite šta saznaje iz medija i sa kim komunicira na mreži.
Tinejdžeri ne bi trebali imati neograničen pristup TV-u ili Internetu u privatnom okruženju – to bi trebale biti javne aktivnosti. Pristup tehnologiji takođe treba da bude ograničen nakon određenih sati (npr. posle 10 sati uveče) kako bi se podstakao adekvatan san. Nije nerazumno da se upotreba mobilnog telefona i računara ograniči nakon određenog vremena.

Napravite odgovarajuća pravila

Vreme za spavanje tinejdžera treba biti odgovarajuće uzrastu, baš kao što je bilo i kada je vaše dete bilo beba. Tinejdžerima i dalje treba oko 8-9 sati sna. Podstaknite svoje dete da se drži rasporeda spavanja koji će zadovoljiti te potrebe.

Ukoliko ovaj tekst smatrate korisnim podeliteka sa svojim prijateljima:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Slični postovi