ražite smernice koje bi vam pomogle da pronađete pravi put kroz ove godine? Evo nekoliko saveta:
Obrazujte se
Čitajte knjige o tinejdžerima. Pomislite na svoje tinejdžerske godine. Setite se svoje borbe sa aknama ili svoje sramote u ranom razvoju – ili kasnije. Očekujte promene raspoloženja vašeg tipično dobog i poslušnog deteta i budite spremni za više konflikata dok on ili ona sazrevaju kao pojedinac. Roditelji koji znaju šta ih očekuju, mogu se bolje nositi sa tim. I što više znate, bolje se možete pripremiti.
Razgovarajte sa decom na vreme i često
Ukoliko ste počeli razgovore o menstruaciji ili mokrim snovima nakon što su oni već počeli, zakasnili ste! Odgovorite na rana pitanja koja deca imaju o telima, kao što su razlike između dečaka i devojčica i odakle bebe dolaze. Ali nemojte ih preopterećivati informacijama – samo odgovorite na njihova pitanja. Ako ne znate odgovore, pitajte ljude za koje procenite da Vam mogu pomoći (prijatelj od poverenja ili vaš pedijatar).
Vi najbolje poznajete svoje dete. Možete čuti kada vaše dete počinje da prepričava viceva o seksu ili kada se povećava njegova ili njena pažnja na lični izgled. Ovo je dobar trenutak da pređete na pitanja kao što su:
Da li primećuješ bilo kakve promene na tvom telu?
Da li se ponekad osećaš čudno?
Da li si ponekad tužan/na a ne znaš zašto?
Sistemtski pregled je odličan trenutak za razgovor o tome. Lekar može reći vašem preadolescentu – i vama – šta da očekujete u narednih nekoliko godina. Pregled može biti dobra osnova za dobar razgovor između roditelja i deteta. Što više odugovlačite sa ovim važnim razgovorima, to je verovatnije da će se vaše dete informisati na internetu ili od vršnjaka i prilično izvesno formirati zablude ili će biti zbunjeno i/ ili uplašno zbog fizičkih i emocionalnih promena koje doživljava.
I što ranije otvarate linije komunikacije, to su vaše šanse da ih sačuvate i kroz tinejdžerske godine bolje. Dajte deci knjige o pubertetu napisane za decu koja prolaze kroz njega. Podelite uspomene na svoju adolescenciju. Nema boljeg načina „borbe“ sa pubertetom od toga da deca znaju da su mama i tata takođe prošli kroz to i da su uvek tu za njih (ako im zatreba savet iz prve ruke ?).
Stavite se na mesto vašeg deteta
Vežbajte empatiju pomažući vašem detetu da shvati da je normalno da budete malo zabrinuto ili samosvesno, i da je u redu da se osećate odraslo u jednom momentu i kao dete minutu kasnije.