Ovde su stvari koje možete da uradite kako bi pomogli svom detetu da se dobro oseća „u svojoj koži“:
– Pomozite svom detetu da nauči da uradi nešto. U svakom uzrastu postoje nove stvari za decu. Čak i kda su bebe, učenje držanja čaše ili prvih koraka izaziva osećaj majstorstva i užitka. Kako vaše dete raste, stvari kao što je učenje oblačenja, čitanja ili vožnje bicikla su šanse da raste i njihovo samopoštovanje.
– Kada učite dete kako da uradi nešto, prvo mu pokažite i pomozite mu a potom ga pustite da pokuša samo…čak i ako greši. Omogućite vašem detetu priliku da uči, pokuša i bude ponosno kada uspe nešto samo da izvede. Trudite se da izazovi za vaše dete budu optimali (ni previše laki ni previše teški).
– Hvalite svoje dete, ali to uradite mudro. Naravno, dobro je pohvaliti djecu i reći im da ste ponosni na nih. Međutim, neki načini hvaljenja dece nisu baš najbolji.
Evo kako da to uradite kako treba:
– Ne preterujte i hvaite svoje dete samo kada stvarno uradi nešto novo i važno. Na primer, govoreći detetu da je odigrao sjajnu igru, a ono zna da nije baš tako učinče da se ono oseća praznim. U takvoj situaciji, bolje je reći nešto ovako: “Znam da to nije bila tvoja najbolja igra, ali svi imamo svoje loše dane. Ponosna sam što nisi odustao.” Dodajte glas poverenja: “Sutra će biti mnogo bolje”
– Pohvalite trud. Izbegavajte fokusiranje pohvala samo na rezultate (kao što je dobijanje dobre ocene ili pohvale) ili standardne kvalitete (kao što je pametno ili vešto). Umesto toga, najviše pohvala dajte za trud, napredak i stav. Na primer: “Ti naporno radiš na tom projektu (pravljenje kule od kocki npr.),” “Postaješ sve bolji i bolji u recitovanju pesmica,” ili, “Ponosan sam na tebe što vežbaš da sviraš ili ideš na neki sportić .” Ovakvom pohvalom podstičete dete da ulaže napore u stvari, rade na ciljevima i pokušavaju. Kada deca to rade, verovatnije je da će uspeti.
– Budite dobar uzor. Kada uložite napor u svakodnevne zadatke (kao što su čišćenje lišća, pravljenje obroka, prnje posuđa ili pranje automobila), dajete dobar primer. Vaše dete uči da ulaže napore u sklanjanju igračaka ili spremanju kreveta.
– Izgradnja pravog stava se računa. Kada radite stvari veselo (ili barem bez gunđanja ili žaljenja), naučite svoje dete da učini isto. Kada izbegavate da žurite kroz kućne poslove i ponosite se na dobro obavljen posao, naučite svoje dete da to uradi.
– Zabranite oštre kritike. Poruke koje deca čuju o sebi od drugih se lako pretvaraju u to kako se osećaju. Oštre reči (“Ti si tako lenj!”) su štetne, ne motivišuće. Kada deca čuju negativne poruke o sebi, to šteti njihovom samopoštovanju. Ispravite decu sa strpljenjem. Fokusirajte se na ono što želite da sledeći put uradite. Kada je potrebno, pokažite im kako.
– Fokusirajte se na snage. Obratite pažnju na ono što vaše dete dobro radi i u čemu uživa. Pobrinite se da vaše dete ima šanse da razvije svoje snage. Usredsredite se više na prednosti nego na slabosti ako želite da pomognete detetu da se dobro oseća. Ovo može znatno da poboljšava ponašanje.
Neka deca pomognu i daju nesebično. Samopoštovanje raste kada deca vide da ono što rade koristi i drugima. Deca mogu da pomognu oko kućnih poslova, da urade projekat za školu ili vrtić ili da učine uslugu bratu ili sestri. Pomaganje i ljubaznost izgrađuju samopoštovanje i druga dobra osećanja.
Ukoliko smatrate ovaj post korisnim, podelite ga svojim prijateljima.
Ako imate neki problem ili dilemu u vezi sa svojim detetom, pišite mi u komentaru i obićete odgovor ili savet u kratkom roku.