Osećanja

Jedna od najvažnijih stvari u roditeljstvu su vaša osećanja i stavovi prema njima

Uživate li? Da li se osećate opušteno i samopouzdano, ili ste uplašeni i zabrinuti? Kao roditelj, možete osetiti niz emocija u različito vreme koje su sve normalne, ali se može osećati kao vožnja ringišpilom. Možete da osetite sreću, radost i ponos, kao i da ste nezadovoljni, umorni, uznemireni, ljuti, uplašeni, očajni, pa čak i mržnja može biti prisutna.

Uzmite vremena da primetite svoja osećanja. Koji su osnovni uzroci negativnih osećanja? Prvi korak može biti da razgovarate sa nekim ko vam pruža podršku – vaš partnera, porodica, prijatelji… Ako se i dalje osećate loše, razgovarajte sa profesionalcem.
Ponekad, ponašanje deteta ili druge stvari u životu mogu da vas izazovu i naljute. Kada se to dogodi, zapamtite jednu od najvažnijih stvari koju možete da učinite za svoju decu a to je da regulišete svoje emocije. Kada vas deca vide da ostanete mirni, i oni mogu da nauče da se isto tako ponašaju. To je važna životna veština.

Kada vas dečije ponašanje uznemiri, zapamtite da oni verovatno rade nešto što je normalno za njihovu fazu razvoja. Kako se osećate u vezi sa time i kako reagujete, zavisi od vas. Možete se zapitati:
Da li zaista razumem zašto se moje dete ponaša na 
ovaj način?
– Da li reagujem na osnovu mojih emocija, ili onoga što 
mom detu treba u ovoj situaciji?
– Da li sam pošten/a?
– Da li sam ja ljubazan/na i strpljiv/a?

Pauza i dubok uzdah pre nego što reagujete može da napravi veliku razliku. Deci je potrebno da vidite stvari sa njihove tačke gledišta i pokažete da razumete njihova osećanja. Ako su uznemirena ili luta, potrebna im je vaša pomoć da se smire. Možete se odlučiti da se i Vi naljutite ili da iskoristite ovo kao priliku da se povežete sa svojim detetom i pomognete mu da nauči da se izbori sa svojim osećanjima.

Kada ostanete mirni, pokazujete deci kako da regulišu svoje emocije. Ovo je važna životna veština koju mogu da nauče od vas.

Ukoliko ovaj tekst smatrate korisnim podeliteka sa svojim prijateljima:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Slični postovi